Türkçe'ye Çevrilecek Yabancı Makaleler Hk

Merhabalar, Türkçe diline özgü şekilde yabancı makale(pdf, epub, blog yazısı vb.) çevirisi için acaba bir çalışma yapılabilir mi ? Örneğin; phrack ve exploit-db makaleleri olabilir.

2 Beğeni

Abi ellerine sağlık. Açıkçası en başından beri olması gerekende buydu. "Phrack, exploit-db, medium, …” gibi kaynaklar üzerinden paylaşılan konuların Türkçe çevirisi yapılıp, paylaşıma sunulabilir. Aslında sabit bir konu açılsa, Türkçe çevirisi yapılacak kaynaklar sıralansa ve kaynak çeşitleri genişletilse… En azından hangi konuları paylaşsam? … diye saatlerce düşünmek yerine, farklı olduğunu düşündüğümüz konuların Türkçe çevirisi yapılabilir.

Bence web hacking ya da tersine mühendislik konularını programlama dilleriyle bütünleştirerek anlatımlar yapılırsa toplum olarak bu alanlara bakış açımızı, ufkumuzu ve stratejilerimizi daha da geliştirebiliriz. Özellikle programlama dili öğrenin, diyoruz da… Türkiye’de programlama dilinin, web hacking veya tersine mühendislik konularındaki yeri ve önemi somut örneklerle gösterilmiyor. En azından bu somut örnekleri ön planda tutarak gösterebilirsek, işte o zaman kalıcı öğrenimi sağlamış oluruz.

Örneğin: Programlama dilini ve sorgu dillerini bilirseniz SQL İnjection açığının oluşumunun nedenini, yazılımcının PHP kodlarındaki yetersiz güvenlik önlemlerinden meydana geldiğini anlayabilirsiniz. Mesela şu kodlardan dolayı ne tür bir zaafiyet oluştuğunu bulabilirsiniz. Bu tarz örneklerle pekiştirirsek etkili öğretim sonucunda kalıcı öğrenimi sağlamış oluruz. Bu sayede web hacking veya tersine mühendislik konularını daha da iyi öğrenmeleri için etkili bir sebep sunabiliriz, diye düşünüyorum.

Ek olarak: Türkçe çevirisi yapılan paylaşımlar için şu düsturu öncelik olarak da görmenin de faydalı olacağını düşünüyorum.

3 Beğeni

Merhabalar dostum, elimizden geldiği kadar iki konu üstüne odaklanmak faydalı olacak diye düşünüyorum; web ve reverse eng. eğer bu konularda anlaşılır çeviriler yapabilirsek sanırım büyük bir yol katetmiş olacağız. Her ne kadar milletimiz bu konularda okumayı sevmesede elimizden geldiği kadar bu konunun üstüne düşmemiz gerekiyor.

2 Beğeni

Android pentest, tersine mühendislik, ve benzeri konularda yazılan yabancı dil makaleleri çeviri yaparsanız, veya kendiniz bu konular üzerine makale yazarsanız ( seri halinde ), bizler için büyük bir avantaj olur.