CTF Canyoupwn.me Çözümleri

Merhaba arkadaşlar yine 3,4 hafta MR. ROBOT walktrough’tan sonra hiç birşey yazmadım onun telafisi ve google botlarına ayıp olmasın diye ctf.canyoupwn.me’nin hazırladığı çözdüğüm tüm ctf sorularının nasıl çözüldüğünü anlatan bir blog olacak bu.

|320x158

Şuan 8.’yim ctf leader board’ında.

Toplam’da 58 soru çözdüm diğer soruları çözersem eklemeye devam edeceğim.

ilk olarak bize 10 puan veren ve flaglerin nasıl yazılacağını gösteren bir forum var.

|320x238

Soruların çözümüne geçmeden önce canyoupwn.me ekibinin eline sağlık böyle güzel bir capture the flag projesini bize sundukları için.Bazı sorular bizi dertlendirdi(Gerçek anlamda kayahan şarkısı felan :D) bazı sorularda eğlendirdi şarkılarıyla.Çok güzel bir yarışma olmuş.Grafikleri ayrıca beğendim.

Şimdi sorularımıza geçme zamanı Alttan üste doğru tüm çözümleri anlatmayı planlıyorum.
Başlayalım.

İlk sorumuz : There is not exist easier than this

|320x237

Bize bir google drive linki vermiş ekibimiz ben başta bir çok şekil şukul denesemde sonunda kendimi paintte resim dosyası ile parlaklık ayarlarını yaparken buldum parlaklığı en az’a çekip kontrastları yüksek yapınca flag gözüküyordu.

1.sorumuz’un cevabı : cypwn_{cok_gizli}

|320x268

2.sorumuza geçelim : Ava Giden Avlanır

|320x237

Sorumuz bize bir analiz.rar dosyası veriyor.

unrar aracılığıyla dosyanın içini açtığımızda karşımıza “skype stelaeri” diye bir dosya çıkıyor bu dosyayı strings ile incelediğimde ise bir kaç flage benzeyen yazı buldum tek tek hepsini deneyince.

2.sorumuz’un cevabını : cypwn_{capkin_hacker} olarak buluyoruz

|320x113

|320x270

3.sorumuza geçelim : Bir türüjan yazmışım moruk

|320x237

Bu sorumuzda ekibimiz bize bir “server.rar” dosyası veriyor indirmeye çalıştığımızda ise “chrome” arkadaşımız bize bas bas zararlı bu dosya diye bağırıyor zaten sorumuzun adındanda anlamıştık ne olduğunu :D

Bu dosyaya online “sandbox” yolu göründü baştan.İndirip “unrar” ile açtığımızda karşımıza “server.exe” isimli bir dosya geliyor.Bu dosyası “file” komutu ile incelediğimize “PE32 executable” dosya olduğunu söylüyor.Bunu hemen vazgeçilmezimiz “virustotal.com”a atıyoruz ve inceliyoruz.İncelerken bu dosyanın daha önceden tarandığını ve bakabileceğimizi söylüyor.

Daha önceden taranan “server.exe” dosyamızın ne olduğuna bakmaya çalışırken yorumlarada kaydı gözüm ve flagimiz oradaydı.

|320x59

3.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{capkinhacker.zapto.org}

|320x269

4.Sorumuza geçelim : TV?

|320x277

Bu soruda baya kafa yordum ben.Sebebini az sonra öğrenicez zaten :D

Öncelikle sorumuz : Hacı geçen canyoupwnme diye bir kanal gördüm onion pi den bahsediyordu, “bin”li bişeler vardı sanki…

Sorudan dolayı ben hemen “canyoupwn.me” sitesine gittim ve arama bölümüne onion yazdım.Soruda “onion pi ile ilgili bahsediyordu” diyince ilk aklıma sitelerinde aramak geldi.

Yazıyı baya inceledik’ten sonra sayfanın en altında değişik bir yazı gördüm ilk önce bunun “hash” olabileceğini düşündüm ama değildi.

|320x121

Pastebin ile arkadaş grubumuzda birşeyler paylaşırken pastebin urlsinin son yazıları çok tanıdık geldi.

TV? sorusunu tam bırakacakken bu pastebin urlsi yüzünden geri döndüm “onion pi kurulum” yazısına ve o yazıyı pastebinin yanina

olarak yerleştirdim ve flag karşımdaydı.Yazıda çok kolaymış gibi görünüyor ama belkide o pastebini o grupta paylaşmasam bu soruyu çözemeyip yerlerde sürünecektim :D şans işte.

4.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{h4ckm3}

|320x308

5.Sorumuz’a geçelim : This is Anonymous job!

Bu soruda merak sınırlarımı iyicebi zorladım hiç bitmeyen merakımı.

5,6 kişi hariç bu soruyu çözen hiç kimse yok leaderboard’ta.

İpucu : Selwyn Jamison`ın şirketi saldırıya uğramış parolalar leak olmuş…

Baya bir uğraştım bu soru için sonunda Sorunun başlığını görünce google’de şöyle bir araştırma sergiledim.

|320x156

Bu soruda cidden terledim 1 saat ne yemek yedim ne birşey birde şişman adamım ben kalamıyorum öyle :D. Tam bayılıcam derken oradaki hashlere rastladım ve hash-identifier’e attım ama hiçbirşey çıkaramadım.Sonunda aceba hash’lardan birimi lan cevap dayanç ? diye sordum kendime ve yolumu ilk işaretlediğim hash ile buldum :D.

5.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{2dad125c0c244a8cad69951515ecdeb75b0b1daa}

|320x308

6.Sorumuz’a geçelim : Social Media

Bu soruda gerçek bir stalker olduğum kanısına vardım :D

İlk aracımız tabiki google oldu ismi googlede araştırdığımızda ilk 3 linkte garip geliyor.Hepsini ben tek tek inceledim.

|320x156

2.ve 3. linkte bir “QR CODE” vardı.Yeni sekmede resim’i açıp online bir “QR CODE DECODER” ile flagimizi bulmuş olduk.

Adımları ve hangi online decoder sitesini kullandığımı tek tek fotoraflar’dan görebilirsiniz.

|320x158

|320x213

|320x160

|320x104

6.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{Are_you_a_hacker_?}

|320x309

7.Sorumuz’a geçelim : Nerd

İpucu’muz : I need a source code for a domain. But I don’t know what is the domain name! search “ canyoupwn.me

|320x253

Bu soruya anlam veremedim ben ve yine google’ye sarıldım.

İpucumuz’da “canyoupwn.me” domainimiz için kaynak kodu aramamız gerekiyor.İpucumuzdaki keywordleri birleştirerek bir google araştırması sergiledim ve 1. URL’mizin açıklamasında source code arayabileceğimiz yazıyordu.

|320x153

Siteye girdiğimizde bizi böyle bir ekran karşıladı.

|320x177

Hemen arama bölümüne “canyoupwn.me” yazdım ve bu seferde farklı bir domain çıktı başlık olarak.

|320x155

Aceba flag’imiz bu domain olabilirmi diye bir deneme yaptıııııık yapış o yapış.

7.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{erdemoflaz.com}

|320x283

8.Sorumuz’a geçelim : Secret

İpucumuz : secret.canyoupwn.me

İpucunda verilen web siteye girdiğimizde hiçbir türlü cevap gelmiyor server’den.Dns adresi bulunamadı diyor.Bizde hemen bir “DNS KAYIT” lookup’u yapıyoruz.

|320x111

Ve işte flag karşımızda.

8.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{kks271723jjjasd9asd771239}

|320x286

9.Sorumuz’a geçelim : xCyberx

İpucumuz uzun olduğu için buraya yazmıyorum resimden bakabilirsiniz.

|285x320

Bu soruda biraz zorlandım bir kaç pdf okumak zorunda bile kaldım :D

sonunda bir ctf’te uygulanan “steghide” tekniğine baktım uzun araştırmalar sonucu.

ctf’te resim dosyasının içinden dosya çıkartabiliyorlardı ama bizim dosyamızda biraz farklı oldu çıkarttığımız dosya bizden bir şifre istedi.

|320x72

Şifre olarak soru başlığımız olabileceğini düşündüm ve “xcyberx” olarak girdim şifreyi ama başarısız oldum.Farklı kombinasyonlar denerken “xcyberx” ile ilgili şifrenin “cyberx” olduğunu buldum ve resim dosyamızı “steghide” ile açtıktan sonra içinden “hint.txt” diye bir dosya çıktı ve onun içindende bir “yandex dosya” url’si çıktı.

Bu urlye gittiğimizde içinden bir “QR CODE” gördük ve yine decoder’imize sarıldık.

|320x184

Bu “QR CODE”u decode ettiğimizde karşımıza böyle birşey geldi.

|320x179

İşaretlediğim yerlerdeki hashlere baktığınızda base64 olduğunu görebilirsiniz bunu base64decoder ile decode ettiğimizde.Karşımıza böyle bir hash geliyor.

|320x173

Bunun bir “ROT” olduğunu kolaylıkla anladık tabi hemen “ROT DECODER”imize sarılıp.Karşımıza bu karmaşık yazıları dizdik.

|320x271

Değerler flag’e benzediği için bizim flag başlangıç türümüzü “CTRL + F” ile aradım “cypwn_{}”.

Ve flagimizi bu şekilde bulduk.

9.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{g00d_j0B_Br0 y0u @r3_@_h@ck3R}

|291x320

10.Sorumuz’a geçelim : Mail

İpucu : Bu canyoupwn.me mailleri nerede barındırıyor acaba?

|320x267

Bu soruyu görünce aklımıza “dig” gelmiyor değil online bir web sitedende yapabiliriz ama biz “dig” ile ilerleyelim.

|320x181

“dig” ile mx taraması yaptığımız’da mail server olarak karşımıza “mx.yandex.net” çıkıyor.Bu olabilirmi diye deniyoruz cevabımızı ve bu soruyuda böylelikle geçmiş oluyoruz.

10.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{mx.yandex.net}

|320x298

11.Sorumuz’a geçelim : NS

İpucu : canyoupwn.me ‘nin nameserverlarından birisi?

İpucumuz açık açık belirtti ne istediğini bizede online veya toollardan birini kullanarak çıkan nameserverleri denemek düşüyor.

|320x209

Online herhangi bir nameserver checker’den bu işlemi yapınca 2 tane “cloudflare” nameserver’i geliyor 1.’si flagimizin cevabı çıktı.

11.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{ada.ns.cloudflare.com}

|320x299

12.Sorumuz’a geçelim : Cyrpto Die

İpucumu : Rardaki dosyayı açarak dosyayı incelememize yardımcı olmalısın.

|320x286

Bu soru biraz değişik geçti benim için.

Sorumuz’un açıklamasında verilen link’ten bir “ctf_canyoupwnme.rar” dosyası indiriyoruz.
bu dosya’yı açtığımız’da içinden “canyoupwnme.rar” ve bir “password.txt” dosyası çıkıyordu.

|320x132

Hash’imiz “MD5” çıkıyor online bir “MD5 Decrypter” ile bu hash’i çözdüğümüzde karşımıza “ eHh4eHh4 ” isimli bir yazı geliyor.

|320x154

Bu çıkan sonuçtaki yazı base64 çıkıyor ve bu base64 hash’ini online bir web sitede decode ettiğimizde karşımıza “xxxxxx” isimli bir yazı geliyor.

|320x168

Aceba bu “password.txt”den önce gelen rar’ın şifresi olabilirmi diye bir deniyoruz.

|320x101

Veee flag karşımızda.

12.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{ctf_akiyo_mansallah}

|319x320

13.Sorumuz’a geçelim : Memory Dump

İpucumuz : Ram Imajından flag ı çıkart.

|320x288

Sorun’un ipucundanda bize gelen “rar” dosyasının bir ram imajı olduğunu açık açık belirtiyor herhangi bir ram imaj analizi yapan bir tool ile bu işi kolayca halledebiliriz.Ben “volatility” kullanıyorum bunu çözmek için.

|320x143

Unrar ile rar dosyamızın içinden çıkardığımız “canyoupwnme.mem” dosyasını resimde gördüğünüz parametreler ile açtığımızda karşımıza “FLG : Y3lwd25fe21lbW9fZmxhZ19idWx1bmR1fQ==” isimli base64lü bir hash geliyor.Online bir web sitede decode ettiğimizde flage ulaşıyoruz.

13.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{memo_flag_bulundu}

|318x320

14.Sorumuz’a geçelim : L-P

İpucumuz : Parolayı bul

Bu soru benim için biraz karmaşık oldu.Öncelikle verilen “rar” linkinden dosyamızı indiriyoruz.

Herzamanki gibi “unrar e findpassword.rar” yazarak dosyamızı açıyoruz.

|320x123

İndirdikten sonra “file” komutumuz ile dosyamızın ne olduğunu inceliyoruz ve bize “MİNİDUMP Crash Report Data” olduğunu söylüyor.Daha önceden “mimikatz” kullanan varsa aranızda anlamıştır olayı zaten :D

Windows için “mimikatz” indirmek için : https://github.com/gentilkiwi/mimikatz/releases/tag/2.1.1-20170508

“findpassword” dosyamızı mimikatz’ın içine atıyoruz.

|320x191

Attıktan sonra mimikatz’ı çalıştırıp “findpassword” dosyamızı seçip tüm password’leri dump etmesini şu parametreler ile sağlıyoruz :

|320x127

“findpassword MİNİ DUMP” dosyamızın içindeki “login passwordleri” çıkardığımızda ahmet gürel kullanıcısı için bir çok password türü çıkıyor deneyip yanıldıktan sonra asıl “flag” cevabımızın ahmet gürel kullanıcısının şifresi olan “canyoupwnmectf” olduğunu buluyoruz.

|320x169

14.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{canyoupwnmectf}

|320x317

15.Sorumuz’a geçelim : Attack Type

İpucumuz : Pcap dosyasında bir saldırı gerçekleşmektedir.Hangi zafiyet exploit edilmeye çalışılmıştır?

|320x303

İndirdiğimiz “rar” dosyasından bir adet .pcap dosyası çıktı ve gözümüz wireshark’a kaydı başlayalım incelemeye.

|320x168

Çoğu paket’ten smb portları gözüktü microsoft-ds portları gözüktü azıcık bir gözümüz açıldı.

Ama wireshark ile birşey bulamadık biz birde “NetworkMiner” aracı ile göz atalım ama bir sorunumuz var “NetworkMiner” sadece .pcap dosyalarını kabul ediyor bize gelen dosya .pcapng bunu .pcap yapmamız gerek yada para verip”NetworkMiner”in sürümünü yükseltmemiz gerek.

http://pcapng.com/ ile pcapng dosyamızı .pcap’e çevirdik ve network miner ile dosyamızı açtık.

|320x158

Sorumuzu kavradığımız için bizden zaafiyet tipini istiyor. netbios-ssn için vuln sürümlerine bakıp deneyip yanıldığımızda.Bunun MS08-067 olduğunu buluyoruz.

15.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{MS08-067}

|320x316

16.Sorumuz’a geçelim : Imaj Tools

İpucumuz : Ram Imajı alınırken hangi araç kullanıldığını bulmamıza yardım et !

|320x287

Bu soruda biraz arada kaldım çünkü “volatility” olabilirdi cevabı ama sonradan ram imaj almak için kullanılan toolları incelerken “RamCapture”ye denk geldim ve cevapta tahmin ettiğim gibi çıktı.

16.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{RamCapture}

|320x318

17.Sorumuz’a geçelim : Change is good

Bu soruda ipucumuz yok.Herşeyi devletten beklememek lazım :D

|320x237

Bu soruda baya bir uğraştım son pes edecekken hex ile bakayım dedim ve yolumu oradan çizip bu soruyu çözdüm.

öncelikle linux’ta default olarak gelen “hexdump”u kullanıp dosyayı açtım.

|320x131

Garip bir şekilde dosyamızın headerleri yok’tu yani dosyanın ne olduğu belirtilmemişti.

Bu siteyi kullanarak dosya headerlerine ulaştım ama dosyaya hangi headeri vereceğimi bilmiyordum.

“strings” komutu ile dosyayı baya bir inceledikten sonra dosyanın içinde pdf yazılarının geçtiğini gördüm.

Hemen sitemizden “PDF” headerlerini alıp dosyayı yeniden düzenliyecektik.

Hex editörümüz ile dosyayı açıp işlemlere başladık.

PDF Header intleri : 25 50 44 46

Nopların yerine “00 00 00 00” PDF headerlerimizi koyacaktık.

|320x163

Dosyamızı pdf olarak editledik’ten sonra açınca karşımıza böyle bir yazı çıktı :

|320x141

Sorumuzun cevabını “interesting” olarak girince sonuca ulaşmış olduk.

17.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{interesting}

|320x266

18.Sorumuz’a geçelim : Miyav

|320x236

Bu sorumuzda bizi şirin bir kedi karşılıyor.

|320x195

Kedimizi “file” komutu ile bir inceliyoruz.

|320x58

Kedimizin .jpg değilde .jpeg olduğunu söylüyor komutumuz bize değiştirip baktığımızda herhangi bir flag türü birşey göremiyoruz aklımız ne kadar “steganography”ye kaysada arkada başka birşeyler var diyip “binwalk” toolumuzu kullanıyoruz.

|320x111

“binwalk”ın yanında kullandığım -e parametresi “extract” anlamına geliyor.

Şirin kedimizin içinden 1 adet “zip” dosyası 2 adette “ASCII” yani text dosyası çıkardık.

|320x89

“ASCII” dosyalarımızı açtığımızda içinden “ameno” yazan bir yazı çıkıyor.

Sorumuza cevap olarak bunu denediğimizde flag answerimizi buluyoruz.

18.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{ameno}

|320x267

19.Sorumuz’a geçelim : Attack IP

İpucumuz : pcap dosyasında bir saldırı gerçekleşmektedir.Saldırganın IP sini bulmamıza yardım etmelisin.

İpucumuz’dan anladığınız gibi bir pcap dosyasını analiz edip flag değerine saldırganın ip’sini vermemiz gerek.

İndirdiğimiz atak.pcap dosyasını incelediğimizde :

|320x163

Request’i gönderen ip’nin ve alan ip’nin değiştiğini ama genelde aynı olduğunu görebiliyoruz.

Elimizde 4 ip var ve içlerinden biri bizim flag answerimiz çıkacak deniyip gördüğümüzde, cevabımızın “192.168.237.128” local ip’si olduğunu görebiliyoruz.

19.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{192.168.237.128}

|305x320

20.Sorumuz’a geçelim : Is Empty?

İpucumuz : Daha dün baktım burdaydı ama şimdi bulamıyorum?

Bu sorumuz’da zip dosyamızı hash’e çevirmemiz gerekiyor bunun için arkadaşlar çok güzel bir makale hazırlamış incelemek isterseniz ingilizcesi olana güzel :/ : How to crack archive password faster – sleeplessbeastie's notes

Öncelikle zip dosyamızı “zip2john” ile hash’e çeviriyoruz :

|320x152

Sonra hash dosyamızı “rockyou.txt” wordlist’i ile şifresini çözmek için döngüye sokuyoruz ve bulduğumuz şifreyi okuyoruz :

|320x63

Şifremiz : 12345 çıktı :p

Dosyamızı açtıktan sonra incelemeye başlıyoruz flag bulabilecekmiyiz diye.

uzun bir süreden sonra(25 dk xD) bir github linkine denk geliyoruz.

“.git/” dizinin içindeki “config” dosyasında.

|320x164

github linkine gittiğimizde bizi “relevant” isimli bir dosya bekliyor.

|320x111

İçine girdiğimizde ise bizi flagimiz bekliyor. :)

|320x120

20.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{easy_peasy_lemon_squeezy}

|320x312

21.Sorumuz’a geçelim : Flog

İpucumuz : Flag’ı bul

|320x287

Bize bir rar dosyası ve içinde “canyoupwnme.log” dosyası veriyor.

“canyoupwnme.log” dosyasının içini biraz gezdikten sonra sıkılıp flag değerimizin başı olan “cypwn_{“i aradım ben dosya içinde ve flag’imiz karşımızdaydı :

|320x162

21.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{canyoupwnme_log}

|320x320

22.Sorumuz’a geçelim : Rev1

|320x237

Sevdiğim “reverse” sorularına geçtik :D

Bu soruda ne kadar derinlere insemde sonum “strings” komutu ile bitti.

|320x159

Program içindeki stringleri incelediğimizde parola için kullanılan “BATLAMYUS” cevabını görebiliyoruz.
  1. Sorumuz’un cevabı : cypwn_{BATLAMYUS}
|320x268

23.Sorumuz’a geçelim : Rev2

|320x234

Bize bir “ELF-32 bit” dosyası veriyor. dosyaya yetkiyi verip açtığımızda bir pincode istiyor bizden.

|320x120

“GDB” debugger’i aracılığıyla bu dosyayı debug ettiğimizde girdiğimiz pinkodumuz’un doğru pinkodumuz ile “cmp” komutu vasıtasıyla karşılaştırıldığını görebiliyoruz.

|320x195

İlerideki yazımda belki “debugger” ve “assembly” olayını biraz daha açabilirim diye düşünüyorum.

Çıkan “hexadecimal” değerimiz yani doğru pinkodumuz’u ASCII(text)’e online bir servis aracılığıyla çevirelim.

|320x114

Doğru pinkodum’uz “1423”ü “ELF” dosyamıza deniyelim.

|320x202

23.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{1423}

|320x267

24.Sorumuz’a geçelim : Rev3

|320x233

Bu sorumuz’da yukarıdaki gibi aynı mantıkta.Bizden bir pinkod istiyor.

|320x192

Değerimizi online bir “hexadecimal to ascii” servisi ile çözdüğümüzde değerimiz “3454” çıkıyor.

|320x200

24.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{3454}

|320x268

25.Sorumuz’a geçelim : Yeşil Erik

İpucumuz : Yeşil eriğin tadı da bir başkadır :) \n bubirsecret

|320x252

Evet arkadaşlar 400 Puanlık uzmanlık sorusu karşınızzdaaa.

İnanın ne kadar zor bir soru olarak gelsede size çok kolay.

Alt satır’da verilen “bubirsecret” yazısını google’de “intext:bubirsecret” olarak aratınca ilk url’den olayı çözmüş oluyorsunuz tam olarak sayılmasada.

intext google’de text aramak için bir method’dur.

İlk url’miz olan ekşisözlük forum’una girdiğimiz’de bizi böyle bir sayfa karşılıyor :

|320x156

Buradaki cipher’in “vigenere” olduğunu az çok anlayan olmuştur fakat yanındaki “sır” ne diyecek olursanız bizim anahtarımız.Yanlış duymadınız gerçekten anahtarımız :D

|320x165

cipher’imiz olarak bulduğumuz articlede’ki “vcpkmjauzczzhbfdwaa”yı kullandığımızda ve anahtar’a “Bakınız : sır” köşesindeki sır’ı yazdığımızda flag’imizi bulmuş oluyoruz.
  1. Sorumuz’un cevabı : cypwn_{duysesimikriptoloji}
|320x284

26.Sorumuz’a geçelim : This is LEAK!

|320x260

Bu soru cidden çok alakasızdı fotoraf ile.

Soru’nun cevabı şansımın yaver gitmesi oldu.

Canyoupwn.me sitesini gezinirken “WebRTC IP Leak” isimli bir post’a denk geldim.

Cevap olarak konu başlığındaki herşeyi denedim “WebRTC_IP_Leak” olsun “IP” olsun.Sonunda sorunun cevabını “webrtc” olarak buldum.

26.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{webrtc}

|320x260

27.Sorumuz’a geçelim : Sen Görürsün Sevgilim

|320x270

Soru’da verilen yazının açıkca “BrainFuck” olduğu görünebiliyordu online bir brainfuck to text sitesinde sorumuz’un cevabını bulduk.

27.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{sokrates}

|320x270

28.Sorumuz’a geçelim : Sevgilimden Trip Yedim Ne Diyo bu ya?

|270x320

Yukarıdaki sorumuz gibi bunuda online bir “Ook! to text” sitesini kullanarak çözebiliyoruz.

28.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{platon}

|310x320

29.Sorumuz’a geçelim : Is This Love ?

Sorumuz’da bize bir rar dosyası veriliyor “love” parolası ile içini açtığımızda içinden bir rar dosyası daha çıkıyor ve onun içindende altta gördüğünüz dosyalar.

Rar’ımızın içinden çıkan resim dosyalarına ne kadar “steg” vs… denesekde sonucu bulamadık.Sonunda bir gimp ile el atmaya karar verdik.

Biraz oynayınca içinden 2 adet “QR Code” Çıkardık.QR’ları online bir decoder ile çözdüğümüzde çıkan sonuçlar bunlar oldu :

ctf , ypbitrghkrpsgkxehr

2sinide flag’e denedik ama hiçbir sonuç elde edemedik.

Sonunda aklıma “ypbitrghkrpsgkxehr” vigenere bir cipher olabileceği geldi online bir vigenere decoder ile çözmeye çalıştık anahtarımız’ında ctf “string”i olduğunu bulunca cevap’a ulaştık. :

R7ydx1T

29.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{wwwgameofpwnerscom}

2

30.Sorumuz’a geçelim : Not deleted, Can not be deleted!!!

3

Bu sorumuz aslında ctf mantığını ortaya koymuş xD

Verilen github repository’sine gittiğimizde :

4

Readme kısmında arkadaşlar ipucu vermiş gibi görünüyor birazcık.

Repository üzerinde yapılan değişikliklere baktığımız’da “secrets.yml” isimli bir dosya geliyor karşımıza tabi 5,6 dosya daha inceledim ben sonunda farkettim bunu.

5

Silinen ve güncelleştirilen iki secret dosyamızdada flag görünüyordu.

6

30.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{dikkat_etmek_ve_detayli_incelemek_butun_hersey_bu}

7

31.Sorumuz’a geçelim : Mr.Robot

8

Sorumuz’dan bir adet html dosyası çıkıyor.Dosyayı açtığımızda çok garip birşey çıkıyor dosyaya türlü şeyi denettirdi bana o mr robot ismi ama sonunda tüm dizileri replace ederek cevabı buldum :

9

31.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{matrixhacker}

10

32.Sorumuz’a geçelim : (D)emand (B)rogress

11

Bu soru en zor sorulardan bir tanesiydi firefox, bing, google gezdim gezdim anam gezdim sonunda yazı ile benzerlik taşıyan “pacer veritabanı leak”ına denk geldim flag olarak pacer’i denediğimde soruyu geçecektim.

32.Sorumuz’un cevabı : cypwn_{pacer}
12

Moderatör tarafında düzenlendi:

sef

0xffffffxxxxxx
Gayet öz ve bilgilendirici olmuş lakin şu reverse eng. muhabbetlerini memlekette geliştirmek lazım geliyor sürekli string ile yahut compare ile bu mevzunun gelişebileceğini düşünmek mantıklı değil. Türk hek alemi web zafiyetleri üzere yoğunlaştığı için belki fazla reverse eng. üstüne düşülmüyor ama önem arz eden konular umarım forumda yazılan şeyler bu konuda faydalı olur.

Açıkcası bu CTF içerisinde cmp, jmp gibi basit karşılaşmalar ve atlamalar dışında yapılabilecek daha iyi challenge’ler mevcuttu. O açıdan CTF bence çok basitti.

sef

0xffffffxxxxxx
Sanırım forum ahalisi olarak bizlerin bir CTF düzenlemesi ve bu yolla eleştirdiğimiz şeyleri yapması mantıklı olacak @Cezeri